Каланхое / Kalanchoe
Описание:
Каланхоето е сукулентно растение, известно с красивите си цветове и лечебни свойства. То е популярно сред любителите на стайни растения. Произхожда от тропическите райони на Африка, Азия и Мадагаскар. Лесно се отглежда у дома, защото изисква минимални грижи. Растението е изключително издръжливо и може да оцелява при суша, благодарение на дебелите си листа, които задържат влага.
Името „Kalanchoe“ идва от китайското „Kalan Chauhuy„, което означава „падащо и растящо листо“. Това име отразява способността на някои видове да се размножават чрез листни резници.

Каланхоето е въведено в Европа през 18-ти век от ботаници, изследващи флората на Мадагаскар. Скоро след това става популярно като декоративно растение. През 20-ти век хибридните сортове го правят още по-предпочитано за стайно отглеждане.
Каланхоето често се свързва с положителна енергия, здраве и дълголетие. В китайските традиции се вярва, че носи късмет и хармония в дома. Според фън шуй, поставянето му в източната част на дома насърчава благополучие и добро настроение. Освен това, цветовете му се смятат за символ на радост и жизненост.
Ботаническо описание:
Каланхоето принадлежи към семейство Дебелецови (Crassulaceae), което включва и други популярни сукуленти като седуми и ехеверии. Рода е Kalanchoe, който включва около 200 вида. Това е многогодишно растение със сочни, месести листа. Растението има плитка коренова система, което го прави подходящо за отглеждане в саксии. Стъблата са изправени или леко разклонени, като някои видове могат да достигнат до 1 метър височина. В зависимост от вида, листата могат да бъдат гладки или назъбени, с различни нюанси на зелено.

Каланхоето е растение на късия ден, затова периодът на цъфтеж започва през месец януари. То цъфти в края на зимата и началото на пролетта, като образува малки цветчета, събрани в гъсти и сложни съцветия. Цветовете могат да бъдат червени, розови, жълти, оранжеви или бели. Те са с тръбеста форма и имат четири венчелистчета.
След цъфтежа и при добро опрашване, растението образува малки плодове. Плодовете съдържат много малки семена, които са леко крилати. Това им помага да се разпространяват с въздуха.

Отглеждане:
Каланхоето е лесно за отглеждане и не изисква много внимание, но за да процъфтява, трябва да му се осигурят няколко основни условия.
Светлина и топлина
Растението обича да бъде на добре осветено място, но трябва да се избягва дълго време изложение на директно слънце. Прекалено много пряка светлина може да доведе до изгаряне на листата. За да се стимулира цъфтежът, през периода на покой (зимните месеци), оставете растението в помещение със слаба осветеност. Препоръчително е температурата да се поддържа около 15°C. При по-ниска от 10°C, растението може да пострада, така че трябва да се пази и от студени течения. В активната вегетация (пролет-лято) оптималната температура за добро развитие е между 18°C и 24°C.

Поливане и оросяване
Каланхоето е сукулент и може да оцелее с малко вода. Поливайте го, когато почвата е почти напълно суха. През лятото, когато растението е в активна вегетация, поливайте обилно, но оставяйте излишната вода да се отцеди през дренажните отвори на саксията. Ако водата остане в чинийката, прекомерното запазване на влага може да доведе до гниене на корените. През зимата, в периода на покой, поливането трябва да бъде оскъдно и почвата трябва да се поддържа леко влажна, но не мокра. Каланхоето не обича висока влажност на въздуха, така че допълнителното оросяване не е необходимо, освен ако въздухът в помещението не е много сух. През горещите летни месеци е препоръчително да се оросяват само листата рано сутрин или късно вечер.
Пресаждане и подхранване
Каланхоето, при правилни грижи, се развива бързо, така че пресаждането е почти всяка година. Подходящото време за това е рано през пролетта, след като премине цъфтежът. Избирайте саксия с 1-2 размера по-голяма от предходната. Подходящата почвена смеска за пресаждане е чимовка: листовка: торф: пясък в съотношение 4:2:1:1. Често срещана грешка, особено сред начинаещите градинари, е да подхранват растението веднага след пресаждане с течен или гранулиран тор. Това е много неправилен ход, защото в новата почва има достатъчно хранителни вещества, които растението ще усвоява. Допълнителното подхранване може да причини излишен стрес и в някои случаи фатален край. През следващите 2 месеца избягвайте допълнително подхранване. След този период можете да подхранвате растението веднъж месечно с балансиран течен тор. Препоръчително е съотношението на азот-фосфор-калий (NPK) да бъде 10-10-10. По време на цъфтежа каланхоето може да се подхранва с течен тор с високо съдържание на фосфор (P), който стимулира цъфтежа и укрепва кореновата система.

Размножаване:
Размножаването на каланхоето може да се осъществи по няколко основни начина: чрез стъблени резници, чрез листни резници или чрез семена. Всеки метод има своите предимства и изисквания, които трябва да бъдат спазени, за да се постигне успешен резултат. Размножаването с резници е най-често използваният метод, като в този случай почвата трябва да бъде лека и влажна. Всеки от тези методи може да бъде използван през различни сезони в зависимост от условията за растеж и типа на растението.
Размножаване чрез стъблени резници
Това е един от най-популярните методи за размножаване на каланхоето. Резниците се взимат от здрави стъбла през пролетта или лятото, когато растението е в активна вегетация. За да започнете, изберете стъбло, което е с дължина около 5-10 см. Нарежете го с чист нож или ножица, като се стараете да направите среза непосредствено под възел. След това поставете резниците на топло и светло място, но не на пряка слънчева светлина, за да предотвратите изгаряне. Резниците трябва да изсъхнат за 2-3 дни, преди да ги засадите в почва. Почвата трябва да е лека и добре дренирана. Поливането трябва да бъде оскъдно, докато не се установи растежът на новите корени.

Размножаване чрез листни резници
Размножаването чрез листни резници е също ефективен метод за каланхоето. За този метод изберете здрави, зрели листа и ги откъснете от растението. Оставете листата да изсъхнат за 2-3 дни, за да се предотврати гниене на мястото на среза. След това ги засадете в почва, като ги поставите леко наклонено върху почвата. Листата трябва да бъдат засадени в лека, песъчлива почва. Поддържайте почвата леко влажна и осигурете светло място, без пряка слънчева светлина. Този метод може да отнеме малко повече време, за да се развият корените, но при правилни грижи, в крайна сметка ще се формира ново растение.
Размножаване чрез семена
Размножаването чрез семена е по-малко предпочитано, тъй като може да бъде по-бавно и по-непредсказуемо. Семената на каланхоето се събират след цъфтежа, когато плодът е узрял. Семената са много малки и се разпределят равномерно върху повърхността на леко влажна почва. След това се покриват със съвсем тънък слой почва. Най-добре е да поставите съда на топло място с температура около 20-22°C и да поддържате почвата влажна, но не мокра. Семената могат да покълнат за около 2-3 седмици, а след като младите растения порастат достатъчно, те могат да се пресадят в отделни саксии.

В заключение, размножаването на каланхоето е лесно и достъпно за всички любители на растенията. Изборът на метод зависи от личните предпочитания, сезона и наличните условия за отглеждане. Въпреки че стъблените и листни резници са предпочитани, размножаването чрез семена е също възможно, но може да изисква повече време и търпение. Във всички случаи подходящите грижи ще гарантират успех.