Кокиче / Galanthus nivalis
Описание:
Едва ли има някой, който не знае, че кокичето е предвестник на пролетта. Това нежно цвете е сред първите, които разцъфтяват, дори когато снегът още не се е стопил.
Кокичето (Galanthus) произхожда от Европа и Мала Азия, но днес е разпространено в много части на света. Расте в гори, ливади и градини, като предпочита влажни и сенчести места. Среща се както в дивата природа, така и като култивирано растение в паркове и дворове.

Името му „Galanthus“ идва от гръцките думи „gala“ (мляко) и „anthos“ (цвете), което описва снежнобелите му венчелистчета. В различни култури кокичето е символ на надеждата, чистотата и новото начало. В европейския фолклор, в страни като Германия, Англия и Франция, съществува легенда за Адам и Ева. Когато били изгонени от Рая, земята била студена и покрита със сняг. Ева плачела за изгубения рай, а за да я утеши, Бог превърнал снежните капки в кокичета – символ на надежда и ново начало.
В българските народни вярвания кокичето се свързва с настъпването на пролетта и възраждането на природата. То е едно от първите цветя и има специално място в традицията на мартениците.
Ботаническо описание:
Кокичето е от семейство Кокичеви (Amaryllidaceae), а родът Galanthus наброява около 20 вида. Тези растения са многогодишни и се размножават чрез луковици.
Луковица
Малка, овална и покрита с тънки, кафяви люспи, които я предпазват от изсъхване. Съдържа запас от хранителни вещества, които позволяват на растението да преживее зимата и да цъфне рано напролет.
Листа и цветоносно стъбло
Листата са тесни, продълговати и ланцетовидни, с гладка повърхност и зеленикав или синкав оттенък. Обикновено са две на брой, разположени в основата на стъблото. Цветоносното стъбло е тънко, неразклонено и достига височина от 10 до 25 см. Върхът му носи един единствен увиснал цвят.

Цветове
Снежнобели, съставени от шест венчелистчета – три външни, по-големи и три вътрешни, по-малки, с характерна зелена шарка по ръба. Цветето има лек, ненатрапчив аромат и се опрашва от насекоми. Растението може да цъфти от януари до март, в зависимост от климатичните условия.
Плодове и семена
След прецъфтяване се образува зелена капсула с овална или леко тристенна форма. Вътре в нея се развиват дребни, продълговати семена със светложълт до бежов цвят. Те имат малък придатък, богат на хранителни вещества, който привлича мравките. Тези насекоми играят важна роля в разпространението на семената, като ги пренасят на различни места.
Отглеждане:
Кокичето е лесно за отглеждане растение, което не изисква специални грижи, но има определени предпочитания за условията си на растеж.
Време на засаждане и почва
Кокичетата се засаждат през есента, най-често през септември и октомври, преди настъпването на студовете. Това дава време на луковиците да развият коренова система преди зимата. Луковиците се засаждат на дълбочина от 5 до 8 см, а разстоянието между тях трябва да бъде около 8-10 см.

Кокичето предпочита рохкава, добре дренирана и богата на хумус почва. Най-добре расте в леко кисели до неутрални почви (pH 6-7). Тежките, глинести почви могат да се подобрят с пясък или компост, за да се избегне задържането на влага, което може да доведе до загниване на луковиците.
Светлина и топлина
Кокичето обича полусянка или разсеяна светлина. В градината се чувства добре под дървета и храсти, където получава достатъчно слънчева светлина през зимата и ранната пролет, но е защитено от силните летни лъчи.
Оптималната температура за развитието му е между 5°C и 15°C. Кокичето е студоустойчиво и може да преживее температури до -15°C, а под снежна покривка – дори по-ниски. Пролетните жеги над 20°C могат да предизвикат преждевременно завяхване.

Поливане и подхранване
Кокичето обича умерена влажност. През есента и зимата разчита на естествените валежи, а през суха пролет се полива при нужда. Прекомерното поливане може да доведе до загниване на луковиците, затова почвата трябва да бъде влажна, но не подгизнала.
Подхранването подобрява цъфтежа. За най-добри резултати се използват органичен компост или минерални торове, богати на фосфор и калий. Подхранването се извършва рано напролет, преди или по време на цъфтежа.
След прецъфтяване листата не трябва да се отстраняват веднага, защото продължават да фотосинтезират и да подхранват луковицата. Кокичетата могат да останат на едно място няколко години, но ако се сгъстят прекалено, е добре да се разсаждат на всеки 3-4 години.
Размножаване:
Кокичето може да се размножава по няколко основни начина – чрез разделяне на луковици, чрез семена и чрез естествено разпространение. Най-често използваният метод е разделянето на луковиците, тъй като е бърз и гарантира запазването на сортовите характеристики. Размножаването чрез семена изисква повече време, но може да се използва за създаване на нови популации.

Размножаване чрез луковици
Това е най-лесният и ефективен метод за размножаване. Луковиците образуват дъщерни луковички, които могат да бъдат отделени и засадени на ново място. Разделянето се извършва в края на пролетта или началото на лятото, когато листата започнат да пожълтяват. Луковиците се изваждат внимателно от почвата, почистват се от пръстта и се оставят да изсъхнат на сенчесто и проветриво място. След това се засаждат на подходяща дълбочина през есента.
Размножаване чрез семена
Размножаването чрез семена е по-бавен процес, но е подходящ за диворастящи кокичета или за селекция на нови сортове. Семената се събират в края на пролетта, когато зрелите капсули започнат да се разпукват. Те се засяват веднага в добре дренирана почва, тъй като губят кълняемостта си, ако изсъхнат. Поникването може да отнеме до една година, а първият цъфтеж настъпва след 3 до 5 години.

Естествено размножаване
Кокичето има способност да се размножава самостоятелно чрез семена, разпръснати от мравки (мирмекохория). Те привличат насекомите със сладкия придатък върху семената, които ги разнасят и по този начин разширяват ареала на растението. Освен това, ако луковиците останат дълго време на едно място, те образуват гъсти туфи, които могат да се разпространят естествено.