Спатифилум / Spathiphyllum
Описание:
Спатифилум (Spathiphyllum) е многогодишно тревисто растение, което е популярно заради своите нежни бели цветове и зелени листа. Произхожда от влажните тропически гори на Централна и Южна Америка. Видът е открит и класифициран през XIX век от ботаници, изучаващи флората на тези региони.
Името Spathiphyllum идва от гръцките думи spatha (лопатка) и phyllon (лист). То описва характерния прицветник, обгръщащ съцветието. Растението пристига в Европа през втората половина на XIX век и бързо набира популярност като декоративно стайно цвете.

В Латинска Америка спатифилумът символизира мир, чистота и хармония в дома. В Европа е свързан с женската енергия и благополучие. Смята се, че привлича любов и защитава дома от негативна енергия.
Спатифилумът е известен с въздушно-пречистващите си свойства. Според проучване на NASA Clean Air Study, растението абсорбира токсини като бензен, формалдехид и трихлоретилен. Въпреки че няма конкретни изследвания за тютюнев дим, то може да намали концентрацията на някои вредни вещества, свързани с него.
Ботаническо описание:
Спатифилум (Spathiphyllum) принадлежи към семейство Змиярникови (Araceae). Родът Спатифилум (Spathiphyllum) включва около 47 вида според официалните ботанически данни. Най-популярните представители са Spathiphyllum wallisii, Spathiphyllum floribundum и Spathiphyllum cochlearispathum. Те са широко разпространени като стайни растения, заради елегантния си външен вид и способността да пречистват въздуха.
Коренова система
Растението има плитка или повърхностна коренова система, състояща се от многобройни тънки, разклонени корени. Те се разпространяват хоризонтално в почвата и бързо усвояват влага и хранителни вещества. Коренището е компактно, което позволява на растението да се развива успешно в саксии.

Листа и цветове
От кореновата система излизат много на брой листа, образувайки гъсти туфи. Това придава на растението характерния му компактен и елегантен вид. Листата са тъмнозелени, ланцетовидни и кожести. Дължината им варира от 10 до 50 см, в зависимост от вида. Повърхността е лъскава, с добре очертани жилки, които подчертават релефа на листната петура.
Цветовете на Спатифилума са събрани в характерно съцветие тип „кочан“ (spadix), което е обвито в бял или кремав прицветник (spatha). Този прицветник често се нарича „цвете“, но всъщност е видоизменен лист, който защитава същинското съцветие. Кочанът може да бъде жълтеникав, кремав или зеленикав, в зависимост от фазата на развитие. Съцветието може да достигне до 20 см и при правилни грижи се запазва в продължение на няколко седмици.
Плодове и семена
След опрашване се образуват малки ягодовидни плодове, разположени върху съцветието. Те са зеленикави до жълтеникави, а при узряване придобиват кафеникав оттенък. Във вътрешността си съдържат дребни семена, които са овални или леко сплескани, с кафяв или кремав цвят. Повърхността им е гладка, а размерът варира от 1 до 3 мм. В стайни условия образуването на плодове е рядкост, тъй като за естествено опрашване са необходими специфични насекоми или ръчна намеса.
Отглеждане:
Спатифилумът е лесно за отглеждане стайно растение, което бързо се адаптира към домашните условия. За да се развива добре и да цъфти редовно, е необходимо да му се осигурят подходящи грижи. Достатъчната влага, правилното осветление и подходящата температура ще гарантират здрави листа и продължителен цъфтеж.

Светлина и Топлина
Спатифилумът предпочита разсеяна светлина и полусенчести места (шарена сянка). Преките слънчеви лъчи могат да изгорят листата, затова е най-добре да се избягва пряко слънце.
Оптималната температура за развитие е между 20 и 25°С. През зимата температурата не бива да пада под 15°С, защото студът забавя растежа, а при много ниски температури растението може да загине.
Поливане и влажност
Растението обича влажна, но добре дренирана почва. Поливането през летните месеци трябва да е обилно, като излишната вода се отцежда свободно от дренажните отвори.
През зимата се полива по-рядко, така че почвата да остане леко влажна, но без задържане на вода в саксията или чинийката. Прекомерната влага причинява загниване на корените, което може да доведе до загиване на растението.
Тъй като е тропическо растение, Спатифилумът се чувства добре при висока влажност на въздуха. Препоръчва се листата да се оросяват редовно, особено през лятото. Най-добре е това да се прави рано сутрин, като се избягва прекомерното овлажняване, което може да предизвика загниване.
Пресаждане и иодходяща почвена смес
Спатифилумът се пресажда ежегодно или при необходимост, в зависимост от състоянието на растението. Най-подходящото време за това е пролетта, като месец март е за предпочитане.

Оптималната почвена смес трябва да е лека, хранителна и добре дренирана. Подходящото съотношение е равни части листовка, добре угнила оборска тор, торф и пясък (1:1:1:1). Тази комбинация осигурява достатъчно хранителни вещества и добър воден режим.
Една от най-често срещаните грешки след пресаждане е подхранването с течна тор. Това може да има негативен ефект и често води до увреждане или загиване на растението. За да се избегнат проблеми, Спатифилумът не трябва да се тори поне два месеца след пресаждането.
Подхранване
За здрави листа и обилен цъфтеж Спатифилумът се нуждае от редовно подхранване. Торенето започва в началото на пролетта (март-април), когато растението навлиза в активна фаза на растеж.
През топлите месеци подхранването се извършва на всеки две седмици с течен тор за зелени растения. Подходящи са течни торове с високо съдържание на азот (N), фосфор (P) и калий (K), които може да закупите в цветарските магазини.
През есента (септември-октомври) торенето се разрежда до веднъж месечно, а през зимата (ноември-февруари) се спира напълно, тъй като растението е в покой.
Важно! Избягвайте силно концентрирани торове, тъй като могат да изгорят корените. Ако Спатифилумът е бил наскоро пресаден, подхранването се отлага с поне два месеца, за да не се стресира растението.
Допълнителни грижи
Листата на Спатифилума трябва редовно да се почистват с влажна кърпа, за да усвояват по-добре светлината. Сухите и увредени листа се премахват, за да се стимулира растежът.
Ако растението спре да цъфти, е необходимо да се коригира поливането, торенето или осветлението, за да се възстанови нормалният му растеж.
Размножаване:
Спатифилумът се размножава основно по два начина – чрез разделяне на коренището и чрез семена. Разделянето е най-лесният и бърз метод, подходящ за домашни условия. Размножаването със семена е по-трудоемко и се използва предимно от селекционерите за създаване на нови сортове.
Разделяне на коренището
Това е най-предпочитаният метод, тъй като е бърз, ефективен и с висок шанс за успех. Най-доброто време за разделяне е пролетта, когато растението започва активен растеж.
Растението се изважда внимателно от саксията, за да се запазят корените. Коренището се разделя ръчно или с остър, дезинфекциран нож, като всяка нова част трябва да има здрави корени и поне 3-4 листа. Новите растения се засаждат в лека, дренирана почва и се поливат умерено.
През първите две седмици младите растения се държат на полусянка и се поддържа висока влажност, за да се адаптират по-бързо. При правилни грижи започват активно да растат и могат да цъфнат след 6-12 месеца.

Размножаване със семена
Този метод е трудоемък и се използва предимно от селекционерите. Семената на Спатифилума узряват бавно и имат ниска кълняемост, което затруднява процеса.
В стайни условия растението рядко образува семена, тъй като се нуждае от изкуствено опрашване. Те се засяват в влажна, рохкава почва, покриват се леко и се поддържа температура около 25°С. Процесът на покълване може да отнеме няколко месеца, като почвата трябва да се поддържа винаги леко влажна, но не подгизнала.
След поникването младите растения се пресаждат в отделни саксии, а първият цъфтеж може да се очаква след 3-4 години.
Тъй като този метод изисква специални условия и търпение, разделянето на коренището остава най-лесният и практичен начин за размножаване в домашни условия.